GenelIT

YouTube’da okul hesapları üzerinde yapılan değişiklikler

Google Youtube’ da 1 Eylül 2021 tarihi itibariyle 18 yaşından küçük kullanıcılar için hesap kısıtlamaları yaptı, biz IT olarak ilgili kuruluş birimlerine 18 yaş üstü veya altı ayarlarını yaptık, özellikle “K12” hesaplarında öğrenciler 18 yaş altında oldukları için bazı içerik ve özelliklere erişimleri sınırlı olacak, kullanılamayacak özelliklerden bazıları şunlar;

İzleme
Videoları canlı yayınlama

Etkileşim kurma
Bildirimler (öne çıkan etkinlikleri içeren kişiselleştirilmiş bildirimler hariç)
Yorumlar
Canlı Sohbet
Oluşturma
Kanal
Canlı yayın
Yayınlar
Herkese açık ve liste dışı oynatma listeleri
Hikayeler
Kısa videolar
Video yüklemeleri

Satın alma
Kanal üyelikleri
İçerik üretici ürünü
Bağışlar (YouTube Bağış)
Filmler ve TV Programları
Süper Chat ve Süper Etiketler

18 yaşından büyükseniz:

Sorun yaşarsanız IT ye ulaşın ve hesabınızı 18 yaşından büyük olarak işaretlemesini isteyin. IT ayarlarınızı güncelledikten sonra okul hesabınızdaki YouTube kanalınızda video oluşturmaya devam edebilirsiniz.

18 yaşın altındaysanız, iki seçeneğiniz vardır:

Videolarınızı ve YouTube’da oluşturduğunuz diğer verileri (yorumlar ve arama geçmişi gibi) indirmek ve kaydetmek için Google Paket Servisi’ni (takeout) kullanın.
Veya okul hesabınızla ilişkili YouTube kanalınızdaki videoları kişisel bir hesaba taşımakla ilgileniyorsanız, bu formu doldurun. Forma erişmek için okul hesabınıza giriş yapmalısınız. Kanalınız tarafından yapılan yorumlar, mesajlar, doğrulama rozetleri ve özel URL’ler gibi bazı şeylerin taşınamayacağını unutmayın.

Bu güncellemenin sizi ve okul hesabınızla ilişkili kanalınızı etkilediğini anlıyoruz ve YouTube’da içerik oluşturmaya devam etmek için yukarıdaki seçeneklerden birini kullanmanızı umuyoruz.

Detaylı bilgi için aşağıdaki bağlantılardan yararlanabilirsiniz,

https://support.google.com/youtube/answer/10977326?hl=tr ENG

https://support.google.com/a/answer/10651918?hl=tr ENG