Uncategorized

Grafik ve video animasyon çalışmalarda ücretsiz web 2.0 araçlarından yararlanabilirsiniz, bu tarz bir 2D animasyon projelerinde de belli bir seviyeye kadar bazı şeyler yapılabiliyor ama bence bu işi bir kere yapacaksak güzel bir şey olması için profesyonel bir çalışma yapılmalı. Her sene de ufak tefek revizeler kullanılır en fazla. Bu tarz bir video en iyi şekilde yapılması için Adobe After effect, Photoshop, illustratör ve Premiere kullanılır genelde. Bu uygulamalar bizde var ama bunu yapabilecek bir grafiker var mı Handan hanıma soralım, yarın toplantımız var orada da sorarım. Başlangıç için şöyle bir şey yapmışsınız bu ilk anime için hoş ama yorucu olmuş, geçişler animasyonlar çok fazla, video mümkün olduğunca hedefe yönelik ve kısa olmalı, izleyiciler sıkılmadan izlemeli. Misal ben bizim İYS için 2 ay önce şöyle kısa bir şey yapmıştım, sizin ihtiyaç da bunun gibi herhalde.
1. Önerim ;Oturup senaryo yazılabilir, Handan hanımların da fikirlerini almak lazım, kendi içimizde nelerin ne kadarını yapabilirizi konuşabiliriz. Şu soruları yanıtlamamız lazım öncelikle;1.1. Animasyonunuzun amacı ne? Neyi hedefliyorsunuz?1.2. hedef kitleniz kim/ler?1.3. Kaç saniyelik bir animasyona ihtiyacınız var?1.4. 2d mi yoksa whiteboard animasyon mu istiyorsunuz?
Bir ajansa bunu yaptırsanız çok pahalıya patlar haklınız ama freelance çalışan arkadaşlar çok uygun fiyatlara yapabilirler, ben de yardımcı olurum organize edilmesinde. 
Örneğin 2 dk lık bir 2d animasyon video 500-600 TL civarında olur sesli. Böylece prof. bir çözüm elde edilir güzel olur. Bir inceleyin (Fatura konusunu ayrıca görüşmemiz lazım) https://bionluk.com/erdemanimasyon/profesyonel-olarak-2d-animasyon-yapmaktayim-135955https://bionluk.com/yaseralalo/reklamlariniz-yada-firmaniz-icin-2d-animasyon-hazirlarim-131314
https://bionluk.com/animasyoner/firmaniz-icin-2d-animasyon-hazirlarim-122237https://bionluk.com/atkndrsy/2d-ve-3d-animasyon-videolar-yapabilirim-110389https://bionluk.com/aybarsen/harika-2d-animasyon-tanitim-videolari-hazirlarim-133618
2. Önerim ; 
2d Animasyon yapabileceğiniz web 2.0 araçlar var, bu konuda hevesli iseniz hem kişisel gelişiminiz için, hem de kuruma da yararlı olabilmeniz için biz IT olarak destek veririz. Kenan beyin dediği araçların kullanımını anlatırız uygularsınız.Ama önce mümkün mertebe ücretsiz olan araçları değerlendirebilirsiniz;Örneğin bu tarz projelerde kullanabileceğiniz araçlar şunlar;Ücretsiz :https://www.powtoon.com/index/https://www.canva.com/
https://store.sketchup.com/
https://www.wevideo.com/
https://www.moovly.com/
https://animoto.com/https://www.ezvid.com/http://flipanim.com/
Ücretli :renderforest.com (Kenan beyin dediği)
https://lumion.com/
https://www.vyond.com/http://www.muvizu.comhttps://automagical.ai/https://wideo.co/https://www.adobe.com/products/aftereffects.html (bizde lisansı var)

Sunum konusuna gelirsek, kurum içi eğitimde de belirtmiştim, sunum deyince aklımıza Google slides dan başka bir şeyin gelmesine gerek yok, sunumun içeriğini oluşturmak için, infografik oluşturmanız için de yukarıdaki ücretsiz web 2.0 araçlarından yararlanabilirsiniz, infografik web 2.0 araçlarından yararlanabilirsiniz içerik üretmek için (örn. canva). Yani bu bahsettiğiniz sunumu G.slides de yapabilirsiniz. Bu uygulamaları öğrenciler ve öğretmenlere gösteriyoruz ve uyguluyorlar her türlü ihtiyaçlarında çok güzel.
Online e-kurs, interaktif içerikli web eğitimleri ayrı geniş bir konu, misal bu bahsettiğiniz Turkcell akademi, bu çok pahalı TSOL Topolojik Haritalar, bu büyük bir proje, toplantı yapmamız lazım http://devignerworks.com/demo/tsol4/ Başka ücretsiz şekilde online eğitim videoları da hazırlayabilirsiniz, ayrıca bir toplantı yapmamız lazım, ISG ile de yapmıştık. 
ISG departmanına da önerdiğim bir başka metod, IK olarak online eğitimleri webinar olarak da verebilirsiniz. Ya da Youtube dan canlı yayın yaparak webinar verebilirsiniz IK olarak. Bunları konuşabiliriz toplantı yapıp.