Eğitim Teknolojileri

Kurumsal email adreslerinin özel email adresinize yönlendirilmesi ve POP3 ve IMAP hk.

Kurumsal emaillerin otomatik olarak yönlendirilmesi ile ilgili olarak, kişisel verilerin kontrolsüz dışarıya çıkması ihlaline karşı güvenlik amacıyla hem kullanıcının kendisi hem de kurum açısından son derece sakıncalı olduğu için ve KVKK kapsamında kurumsal emailleri otomatik yönlendirmenin kapalı olması gerektiği için bizim sistemlerimizde de tıpkı diğer kurumsal yapılarda olduğu gibi kapalıdır.

Bir diğer sebebi, bu otomatik yönlendirme açık olduğunda kullanıcılarımız daha pratik olduğu yanılgısına düşüp, kurumsal email adreslerini otomatik olarak kendi kişisel email adreslerine yönlendirdiğinde, aslında kurumsal email adresine gelen bir emailin, kullanıcının kendi özel emailindeki bir problemden dolayı yönlenmemesi durumunda veya yönlenmiş olsa da SPAM mail klasörüne düştüğünde, o emaili alamadığı için zorluk yaşayabilir. Bu durumda kullanıcı bana bu email ulaşmadı dediğinde biz raporlardan kurumsal emailine ulaştığını rahatlıkla görebilsek bile, kendi kişisel emailine de yönlendirildiğinde IT olarak kontrolümüzde olmadığı için herhangi bir yorum yapamıyoruz. Emailin kullanıcının kişisel emailine ulaşması sağlıklı olamayacağı için yönlendirme işleminin kullanılmasını da önermiyoruz.

Bunların yanı sıra, kullanıcılarımız aslında kurumsal emailini de diğer emailleri gibi, akıllı cep telefonuna indirebileceği pratik bir uygulama ile kolaylıkla kullanabileceklerini hatırlatmak gerekmektedir. Kullanıcılarımız uygulama mağazasından “Gmail” uygulamasını indirip, 9 adet email adresini aynı uygulama içerisinden kolaylıkla kontrol edebilmektedirler.

Türkçe detay: https://support.google.com/mail/answer/6078445?co=GENIE.Platform%3DAndroid&hl=tr

English : https://support.google.com/mail/answer/6078445?co=GENIE.Platform%3DiOS&hl=en&oco=1

Aynı şekilde kurumumuzun IT sinin kontrolünde olmadan email yazışmaları yönlendirilebileceğinden POP3 ve IMAP protokolleri kullanımı da aynı sebeplerden kapalıdır. Genel olarak sunucularımız üzerinde tutulan herhangi bir sistem veya mail üzerinden alınan verilerin içeriğinde kişisel veri de olması durumunda bu sistemler üzerinden istek kontrolünde olmayan sistemlere bir yönlendirme yapılması kvkk kapsamında hukuka aykırı bir veri aktarımı sayılacaktır. Bu nedenle bu tip sistemlere yönlendirmelerin kapatılmasını hukuken tavsiye edilir.

Bir cevap yazın