Eğitim TeknolojileriGenelGoogle Meet

Google Meet moderasyonlar ve handikaplar hk gelişmeler

Google Meet de öğretmen öğrencinin mikrofonunu ve webcam ini kapatabiliyor, yalnız tekrar öğrenci açabildiği için bazı kullanıcılarımızdan bu konuda geri dönüşler oluyor. Google, öğretmenin dersindeki öğrencilerininin mikrofonunu ve kamerasını kapatıp kilitlemesi, dışarı atınca bir daha içeri girmesini engellemesi gibi fonksiyonları yapacağını duyurdu 19 Martta, önceliği ABD deki okullara verdikleri için şu an bekliyoruz, her an bizde de bu fonksiyonlar aktif olabilir, gün aşırı Google’ ın destek departmanı ile görüşürüyoruz.

Ayrıca 1 ay içinde gelecek ek özellikler de şunlar;

1. Öğretmen kendisi ilgili Google meet toplantısının/dersinin chat kısmını kapatıp açabilecek, şu anda ilgili departmanı/bölümü/kampüsü IT ye bildirerek kapatabilir ya da açabilirsiniz. Ben şansen önermiyorum,  çünkü aynı anda öğrenciler konuşamaz ama sağ sütunda google chat de yazışabilir, soru sorabilir, parmak kaldırabilir, öğretmen ve diğer öğrencilerle link doküman vb paylaşabilir. Bu bir kültür, kapatmak yerine yönerge ve direktiflerle belki öğrenciler daha net yönlendirilebilir, şunun gibi bir görselle. Burada G.meets de g.chat kısmının açık ya da kapalı olması yöneticilerin verebileceği bir karar.  

2. Öğretmen dersini kaydetmeye başladı diyelim, bir başka öğrenci bu kaydı durdurabiliyor şu anda, bunu yapmasını engelleyecek bir özellik gelecek.

3. Öğretmenin g.meet toplantısını/dersini başlattıktan sonra, öğrencilerle dersi bitince toplantısından herkesi düşürebilecek ve o toplantıya girilmesini engelleyecek bir seçenek olacak. Şimdi de var ama biraz zor yapılıyor, şurada anlattım bakabilirsiniz. Aslında bu konuda da benim şahsi fikrim ve önerim, genelde özgürlükçü olduğum için, öğrencilerimizin ilgili meeting toplantısında, dersin öncesinde ve sonrasında diledikleri gibi konuşabilmeleri yönünde, çünkü bunu engellemeyi yaptığmızda da, öğrencilerin kendisinin de sınırsız g.meet toplantısı açma hakları olduğu için başka bir g.meet de kendi aralarında görüntülü konuşabilirler. Bunu engellesek de kendi hatlarıyla whatsapp, skype veya herhangi başka bir platformda da görüşebilirler. yine bu konuda da nihai karar yöneticilerimizin ama bence çok kapatılmasına gerek yok.

4. Parmak kaldırma özelliği gelecek

Bütün bu saydığımız handikapların dışında; Hız, güvenlik,  herkesin kolaylıkla mekan ve zaman kavramı gözetmeksizin en pratik kullanımı yine Google Meet sağlıyor, video konferans platformu olarak en iyisi Google Meet bence. Zoom da çıkan güvenlik sorunları ( 1, 2 , 3 ,4, 5, 6 , 7), Adobe connect sunucularında çıkan yavaşlık sorunları son günlerde ortaya çıkıyor. Ayrıca Google tamamen ücretsiz, diğerleri ciddi maliyetli.

Comparison of web conferencing software / VC karşılaştırma (by Evren) v.1.3.20200320  http://bit.ly/3bbOavS

Bir cevap yazın