Eğitim Teknolojileri

G Suite for Education Free & Enterprise farklar

Okuma ve dinleme yaklaşık 7dk

Bir eğitim kurumuysanız Enterprise sürümü kullanmayı değerlendirebilirsiniz. Gsuite .k12.tr ve .edu.tr yönetim panelinizde 10 kişiye kadar 10 günlük demo açabiliyorsunuz. Bir Google Partner üzerinden satın alabilirsiniz.

GSuite for Edu Enterprise sürümünde 2 farklı ödeme seçeneği mevcut;
1. si full domain bazlı, çalışan kullanıcılarınızı baz alarak, kullanıcı başı aylık 2$ lisanslama modeli. Bu seçenek kurumunuz için en ideal lisanslama modeli olup, 31 ekim 2020 tarihinde son bulacaktır, o yüzden acele etmekte yarar var, çünkü 1 kasım 2020 den sonra bu fiyata alma ihtimaliniz artık hiç olmayacak. 31 ekim 2020 ye kadar full domain bazlı satın alırsanız, önümüzdeki 2 sene boyunca bu fiyatı sabitlemiş olacaksınız kurumunuz için, yani 2 sene boyunca kullanıcı başına 2$ dan alabileceksiniz. Bu modeli seçerseniz, bütün domain kullanıcılarınız enterprise olmuş olacak, belirli bir alt limiti var, misal 1000 kullanıcılı bir G suite for Edu kullanıcısıysanız, minimum %10 u sayısı kadar (100 ad) satın alırsınız, zaten ortalama çalışan sayılarınız da buna denk gelir zaten, daha azını alamazsınız.

2. si parçalı domain bazlı, yine bu sefer %15 çalışan sayınızı baz alarak kullanıcı başına aylık 4$ dan hesaplayabilirsiniz. 1000 kullanıcınız var, çalışanlarınızı baz alarak, minimum 150 adet lisans almalısınız. Bu lisanslama modeli fiyatı 1.01.2021 tarihine kadar geçerli, seneye 5 $ olacak. Bu lisanslama modelini ileride istediğiniz kullanıcı sayınız kadar satın alabileceksiniz, sadece satın aldığınız kullanıcılar enterprise sürüme sahip olabilecek.

Free ve Enterprise Genel Karşılaştırma
https://edu.google.com/products/gsuite-for-education/enterprise/?modal_active=compare-editions

 1. Investigation Tool (inceleme aracı) ;
  Büyük hacimli bir yapıyı yönetiyorsanız, x2 kat siber ataklarla karşılaşabilirsiniz, yapı büyüdükçe yönetim zorlaşır, aslında başka çeşitli araçlarla da kontrolü sağlayabilirsiniz ama gereksiz insan kaynağı ve zaman kaybedersiniz. Bunun yerine yapay zeka destekli sistemler (investigation tool) önemli. Süper admin leri uyaran, öneriler sunan, anormal durumları tespit edip sizi bu konularda 1-2 tıklamayla kurallar oluşturmanıza yardımcı olan bir sistem çok gerekli, enterprise sürümde bu mevcut.
 2. Özgün içerik inceleme özelliği var, şu anda free edu paketinde de var bu özellik ama öğretmen 3 kere bu sorgulamayı yapabiliyor, öğrenci 1 kere. Enterprise da bu sınırsız. Yani turnitin.com a artık çok gerek yok, Gsuite de domain içinde de tarıyor yani şu öğrenci şu şu ödevini yaparken, şu öğrencilerle %40 benzerliği var, muhtemelen kopya çekilmiş diye uyarıyor. Ayrıca G.Classroom da ve assignments.google.com da arama sitelerinde de içeriği arayıp, bu ödevin %38 i şu şu şu sitelerden alınmış diye rapor veriyor.
 3. Data region, 4 sa içinde Google’ ın dünyadaki 24 data center ı arasında birinden diğerine 4 sa içinde bütün verileri aktarabiliyorsunuz, örn. Almanya’ dan Rusya’ ya, Almanya’ dan Çin’ e vb. veya benim verim Avrupa’ dan hiç çıkmasın diyebiliyorsunuz.
 4. Gelişmiş raporlamalar, onları data studio ya atıp, görsele dönüştürme olanağınız geliyor, gelişmiş incelemeler yapmak istersek gmail in logları big query ye otomatik transfer edilebiliyor.
 5. Mobil cihaz yönetiminde gelişmiş politikalar geliyor (MDM), özellikle telefon ve tabletlerde, android cihazlarda muazzam yönetimsel işlemler yapılabiliyor. Platform bağımsız bütün cihazları G.suite den yönetebiliyorsunuz.
 6. MFA var, windows 10 kullanıcılarında oturumlarını açarken Google hesapları ile oturum açılabiliyor vb.
 7. G. Classroom üzerinde gelişmiş raporlamalar geliyor.,
 8. Meet’ de gibi attendance tracking, akıllı kolay yoklama geliyor.
 9. Breakout rooms enterprise için eylül ayında geldi, sınıfınızı bölebiliyorsunuz, örneğin 20 kişilik sınıfınızı 5er kişilik 4 gruba bölüyorsunuz, grup çalışması yaptırıyorsunuz, video konferansı bölüp eşzamanlı yönetiyorsunuz. Örneğin katılımcılar rastgele adını yazabiliyor bir yere, sonra onları dağıtıp gruplara bölebilirsiniz, her grubun içerisinde ayrı bir video konferans görüşmesi düzenlenebiliyor. Moderatörler tek, istediği grubun eş zamanlı olarak içine girip, içerde ne olup bittiği konusunda mentorlük veya moderatörlük yapabiliyorsunuz. Sınıfları bölüp yönettikten sonra verilen görevleri yerine getirdiklerinden sonra, böldüğünüz sınıfları tekrar birleştirip sunum yaptırabiliyorsunuz gibi.
 10. Gsuite big query bize çok sayıda olanak sağlıyor, veriyi, çıkan raporları, bulutta barındıracağınız bir data arşivi ile oraya veriyi akıtabiliyoruz. Petabyte lık verileri dk içerisinde sorgulayıp, analiz edip cevabını sonucunu çıkartabilen bir sorgulama çözümü. Big query yi yapacak olan yine biziz, buradan çıkan veriyi data studio, data studio dan işlenmiş veriyi kolay görüntüleyip anlamlandıracak, okunabilirliği arttıracak formata dönüştürebiliyorsunuz.
 11. DLP free edition da da basit çaplı siz kurallar oluşturabiliyorsunuz, ama enterprise da DLP nin binlerce hazır şablonları var. Güvenlik amacıyla bir kaç tık yaparak profesyonel kurallar oluşturabilirsiniz.
 12. Google Meet de normal “Free Education” sürümüne geçtiğimizde kısaca kaybedeceğimiz özellikler;
 1. 500 kişi limiti 100 e düşecek
 2. Ekranı kayıt etme özelliği kısmen iptal olacak (yıl sonuna kadar açık)
 3. Canlı yayın özelliği olmayacak
 4. Telefonunuzla örn. “‪(US) +1 505-738-2991‬ PIN: ‪795 292 988‬#” arayarak toplantıya/derse katılma fonksiyonu olmayacak.
 5. Toplantı/ders sırasında arkadaki gürültüyü önleyici filtre sistemi artık olmayacak.

https://support.google.com/a/answer/10037875?product_name=UnuFlow&p=meet-advanced-features&hl=en&visit_id=637370803021189247-214802600&rd=2&src=supportwidget0
Daha bir çok özellik, bunları en kısa zamanda bir video ile sizlere bilgi vermeye çalışacağım.

Farkları yukarıda özetledik, detaylı bilgileri paylaşayım;
https://evren.info/gelismis-google-meet-ozelliklerine-erisim-bugun-sonlaniyor/embed/#?secret=hMMOxyTJJ0

Linkler:

https://blog.google/products/g-suite/g-suite-enterprise-education-now-available/

https://services.google.com/fh/files/misc/gsuiteenterpriseforeducation-gettingstartedguide-2020.pdf

https://edu.google.com/products/gsuite-for-education/enterprise/?modal_active=none