Eğitim Teknolojileri

EMAİL GÖNDERME KURALLARI & LİMİTLERİ HATIRLATMA HK.

Bazı email gönderme kurallarını sizlere hatırlatmak gerekirse, örneğin Gmail’ in (Google for Work, Google for Education, Free) mail gönderme limitlerine göz atacak olursak;

Gmail de email gönderirken, bireysel hesaplarınızla  (örn. @gmail.com )  toplamda günde 500 tekil kişiye (@sony.com , @arcelik.com.tr , @gmail.com, @hotmail.com vb.) email atabilirsiniz.

Gmail de email gönderirken, kurumsal hesaplarınızla (örn. @istek.k12.tr ) toplamda günde 2000 tekil kişi bireysel hesaplarına (@sony.com , @arcelik.com.tr , @gmail.com, @hotmail.com vb.)  email atabilirsiniz. Kurumsal hesaplarınızla (@istek.k12.tr )  email gönderirken, yine kurumsal email liste gruplarına (örn. 9c.ab@istek.k12.tr , butun.ogretmenler.ss@istek.k12.tr , lise.turkce.ogretmenleri.bk@istek.k12.tr vb. ) şeklinde gönderdiğiniz emaillerde ise herhangi bir kota sınırlaması yoktur.

Lütfen inceleyiniz / Please check out:

Google Apps e-posta gönderme sınırları

Google Apps email sending limits

Gönderme sınırlaması nedeniyle geri dönen ileti

Gmail sürümlerini karşılaştırma

Compare Gmail editions

Google Apps Eğitim Sürümü: En Sık Sorulan Sorular

Google Apps for Education: Common Questions

Eğer limitleri aşmak isterseniz Gmail hesabınızı geçici süreyle bloke ediyor, bir kaç kere daha olursa ilgili email hesabını uzun süreli olarak kapatıyor. Google bu kısıtlamaları spam gönderimlerini önlemek için yapıyor. Ücretsiz email hizmeti veren sistemlerde de ortalama limitler daha da düşük ( yaklş 250-300 tekil kişi) şekildedir (hotmail,yahoo,yandex vb.). Diğer kurumsal email sistemlerinde de limitler daha da az olmasıyla birlikte, sunucuların özelliklerine göre değişmektedir (@kurumadi.com.tr vb.).

Bu limitlerin dışında, kurum içerisinde daha çok sayıda email gönderilmesi ihtiyacı olursa, toplu email gönderme hizmeti veren kurumların hizmetlerinden yararlanılmaktadır. Kendi kurumumuzda da bu toplu email atma sistemini yetkili kişiler kullanabilmektedir, ihtiyacınız olduğunda bilgiislem@istek.k12.tr ye email atıp yardım talep edebilirsiniz, Mobildev.com hesaplarınız size iletilir.

Bir cevap yazın