Eğitim TeknolojileriGenelGoogle MeetTeknoloji

Google yeni güvenlik özelliğini duyurdu

Kaynak link: https://cloud.google.com/blog/products/g-suite/gsuite-security-updates-for-gmail-meet-chat-and-admin

  1. BIMI pilotu olarak DMARK kullanarak e-postalarını doğrulayan kuruluşlar kullanıcıların email hesaplarının güvenliğini x2 kat arttırdı. Böylece daha güçlü kimlik doğrulaması geldi.
  2. Google Meet de daha fazla kontroller geldi, toplantılara/derslere artık toplantıyı yaratan kişinin isteği olmadan dışarıdan bir kişi başvuramıyor ve bloklandıktan sonra tekrar o toplantıya katılma isteğinde bulunamıyor. Toplantı sahibi o kişiyi manuel olarak davet ederse ancak katılabiliyor. Böylece saldırgan g.meet toplantı kodunu bilse bile toplantı sahibinin izni olmadan toplantıya/derse giremiyor.
    Google Meet de toplantı sahipleri çok sayıda katılım daveti yöntemi ile katılımcılarına davet gönderebiliyor.
    Google Meet de toplantı sahibi katılımcıları arasında kimlerin yazışabileceğini, kimlerin yazışamayacağını belirleyebiliyor.
    Google Meet de toplantı sahibi hangi katılımcılarının ekranlarını paylaşabileceklerini belirleyebiliyor.
  3. Google Sohbet de yeni özellikler; güçlü kimlik avı koruması genişledi, kötü içerikli bir bağlantı gönderilirse güvenli taramadaki gerçek zamanlı verilere karşı kontrol ediliyor ve içerik filtreleniyor. Spam içerikli davetler de otomatik olarak algılanıp kullanıcıların karşısına çıkarılmadan engelleniyor.
  4. IT yöneticileri için cihaz yönetimi modülleri daha basitleştirildi ve geliştirildi. DLP modülü daha da geliştirildi, artık uygulama erişim kontrolü ile, G Suite verilerine erişim gerektiren her uygulama için bir izin listesi oluşturmadan, uygulamaların API yoluyla G Suite hizmetlerine erişmesini engelleyerek zaman kazanılabilir.