Eğitim Teknolojileri

YENİ WİFİ SİSTEMİMİZ HK.

Kendinize ait cihazlarınız için yeni yaptığımız kablosuz network sistemimizde, öğrenci, öğretmen, personel ve idarecilerimiz, kendi Microsoft Windows ID oturum açma hesapları ile bağlanabilecektir. Bunun için kendinize ait herhangi bir cihazdan öğretmen, idareci ve personeller için ISTEK_LOCAL, öğrencilerimiz için de ISTEK_OGRENCI SSID sine bir seferlik bağlandığınızda, sistem size kullanıcı adı ve şifre soracak, o kısma windows oturum açma bilgilerinizi girdikten sonra kalıcı olarak sorunsuz bağlanmış olacaksınız. Sistem siz windows ID şifrenizi değiştirmediğiniz sürece sizi hatırlayacaktır. ISTEK_LOCAL ve ISTEK_OGRENCI SSID lerine bağlanmadan önce lütfen MAC adresinizi IT ye iletiniz. Mac adresi hakkında bilgi aşağıda verilmiştir.

ISTEK_GUEST  sadece okulumuza gelen ziyaretçiler için “Captive Portal” “SMS Auth” sistemi kullanılacaktır. Kurumumuza gelen herhangi bir misafir, kendi ad,soyad ve TC si ile formu doldurup, gelen SMS şifresi ile 1 günlük şekilde bağlanabilmektedir. Ayrıca bilgi

işlemden de talep etmesi halinde, kendisine ait misafir kullanıcı adı ve şifresi iletilebilecektir, yalnız öncelikli tercihimiz her zaman kullanıcının kendi bilgilerini girip kendi bağlantısını kendisinin yapması olmalıdır.

Aşağıda örnek olarak ISTEK_LOCAL e bağlanma yöntemi ayrıntılı olarak yer almaktadır. Yardıma ihtiyacınız olduğunda lütfen bilgi işlemden (bilgiislem@istek.k12.tr) destek talep ediniz.

ISTEK_LOCAL (Istek IT nin okulun envanterindeki cihazlara girdiği SSID, ayrıca Kurumumuzdaki idareci, personel ve öğretmenlerimizin kendi özel cihazlarında kullandığı SSID )

ISTEK_OGRENCI (Kurumumuzdaki öğrencilerimizin kendi özel cihazlarında kullandığı SSID)

ISTEK_GUEST

Örnek :

Windows için :

iPhone/iPad için: ISTEK_LOCAL e bağlandıktan sonra çıkan ekranda windows kullanıcı adı ve şifrenizi girdikten sonra bağlanacaksınız.

Android için:

MacOSX için:

MAC ADRESİ NEDİR, NASIL ÖĞRENİLİR?

GOWikipedia.org :

MAC adresi nedir ?

What is MAC Address ?

Bir bilgisayar ağında, bir MAC adresi (ing: Media Access Control – Ortam Erişim Yönetimi) bir cihazın ağ donanımını tanımamıza yarar. Her networke giren bir elektronik cihazın (pc,tabletpc,laptop,android akıllı cihaz,iPad vb.) ethernet kartının ya da kablosuz arayüzünün kendine özel birer MAC adresleri vardır. 48 bitlik adresler olan MAC adresleri xx:xx:xx:xx:xx:xx formatında olurlar ve hezgadesimal sayı sistemi ile ifade edildikleri için 0-9 arası rakamların yanı sıra A-F arası harfler de bulunur. Örneğin bir MAC adresi şu şekilde olabilir: 00:24:81:4F:6D:2A.

İşletim sistemlerine göre MAC (fiziksel) adresini bulma işlemlerini aşağıda görebilirsiniz:

Windows İşletim Sistemleri

Bilgisayarınızın fiziksel (MAC) adresini elde etmek için, sol alt köşede bulunan “BAŞLAT” tuşuna, sonrasında “Çalıştır” (Alt+R) tuşuna tıklayınız. Açılan pencerede “cmd” yazıp giriş tuşuna basın. Açılan siyah DOS penceresinde “ipconfig /all” komutunu yazın ve girişe (enter) basın.

veya

Ekrana gelen bilgilerden Local Area Connection (Yerel Ağ Bağlantısı) kablolu yani ethernet bağlantınıza ait arayüzü, Wireless Network Connection (Kablosuz Ağ Bağlantısı) ise kablosuz ağ arayüzünüz ile ilgili bilgileri verecektir. Aradığınız bilgiler “Fiziksel Adres” satırında bulunmaktadır.

MAC OSX İşletim Sistemleri

Bilgisayar ekranınızın üst kısmında bulunan “System Preferences” seçeneğini tıklayarak “Network” tercihini seçiniz. “Show” listesinde seçtiğiniz “Built-in Ethernet” altındaki “Ethernet ID:” ‘nin karşısındaki ifade sizin kablolu ağ bağlantısı için kullanacağınız “ethernet MAC adresinizdir.

Kablosuz ağ bağlantısı için kullanacağınız “Wireless MAC adresi”, “Show” listesinde “Airport” seçeneği altındaki “Airport ID:” ‘nin karşısındaki ifadedir.

UNIX Tabanlı İşletim Sistemleri (Linux, Free/Open/NetBSD, Solaris/SunOS)

UNIX tabanlı işletim sistemlerinde ethernet bağdaştırıcıları, ie0, bge0, eth0 vb. şekillerde ifade edilmektedir. Ethernet bağdaştırıcılarına ait bilgilere ulaşmak için öncelikle “su” komutuyla “root” olunuz. Sonrasıda komut satırına “ifconfig -a” yazınız ve “enter” tuşuna basınız. HWaddr ya da ether satırında Wireless Ethernet kartınızın MAC adresini görebilirsiniz.

iPhone – iPad (iOS) sistemleri

Ayarlar » Genel  » Hakkında kısmında : Wi-Fi Adres kısmında.

Settings» General  » About section : Wi-Fi Address

Android sistemleri

Ayarlardan telefon hakkında kısmını seçin, durum’ a ya da donanım bilgilerine tıklayın, burada Wi-Fi MAC address seçeneğinin altında telefonunuza ait MAC adresini öğrenebilirsiniz.

Önemli Not: Kullanıcılarımız iPhone, iPad, Android cihazlarında bağlandıktan sonra cihazı sanal MAC adresi almışsa ayarlarından bir kereye mahsus normal/gerçek MAC adresi şeklinde değiştirmesi gereklidir. 

Kurumumuzda ISTEK_LOCAL SSID sini kurumumuz envanterindeki cihazlar için kullanmaya devam edeceğiz. ISTEK_GUEST sadece okulumuza nadiren dışarıdan gelen ziyaretçilerimiz için geçerli olacak. İnternete bağlanmak isteyen, ziyaretimize gelen kullanıcıların, bağlı olduğu okulumuzun ilgili idareci veya idareci asistanlarından Wifi Ticket alarak internete girebilmeleri sağlanmaya devam edilecektir.

Okulumuza devamlı gelen kullanıcılarımızın kendi özel cihazlarında wifi hesaplarınız ile oturum açmanıza artık gerek kalmadı. İnternete otomatik olarak bağlanabileceksiniz.

Öncelikle okulumuzda eğitim materyali olarak kullanacağınız 1 adet cihazınıza karar verip, bu cihazınızın kablosuz ethernet kartının (Wifi) MAC adresini okulumuz Bilgi İşlem’ i ile paylaşmanız (sadece aşağıdaki formu doldurarak) gerekmektedir. Biz de sizin hesabınıza bu cihazınızı sisteme tanımlayıp otomatik olarak girişinizi ayarlayacağız. Biz bu ayarlamayı yaptıktan sonra, siz okulumuz içerisindeyken, idareci, öğretmen veya personel iseniz farketmeksizin ISTEK_LOCAL SSID sine bağlanıp okulumuzun ağ sistemine otomatik olarak giriş yapmış ve internete girebilmiş olacaksınız.

Öğrencilerimizin ise yine MAC adreslerini önce Bilgi İşlem ile paylaştıktan sonra ( sadece aşağıdaki formu doldurarak), ISTEK_OGRENCI SSID sine bağlanması yeterli olacak. Öğrencilerimiz için ISTEK wifi kullanımı sadece; 5. ve 6. sınıflar tabletle eğitim sistemi için, hz ve 9. sınıflarda da BYOD öğrencileri için geçerlidir.

Okulumuzdaki her bir kişiye bir ISTEK WIFI hesabı tanımlayabiliyoruz, yine bu wifi hesabı ile de sadece bir cihazını, eğitim materyali olarak kullanımı için, internet erişiminin yetkisini verebiliyoruz.

Sonrasında da lütfen MAC adresinizi bize iletmeniz için gerekli olan formu doldurunuz ve bize iletiniz.  http://bit.ly/2tmBte2 

(Forma sadece @istek.k12.tr hesabınız ile oturum açarak erişebilirsiniz. )

Bir cevap yazın